Stezka lesních her Stožec

Stezka lesních her Stožec

Stezka lesních her, zábavné poznávání Šumavy

Sobota ráno, počasí sice nic moc, ale na webových stránkách NP Šumava jsme našli zážitkovou stezku „Areál lesních her“ na okraji obce Stožec uprostřed šumavských hvozdů. Sedáme s dětmi do auta a jedeme.

Jde o okružní trasu v blízkosti obce Stožec ( celá délka asi 4,5 km). Samotná zážitková stezka lesních her začíná cca 1 km od informačního střediska, je 1,6 km dlouhá a vrací se zpět do obce Stožec. Vede lesem po nezpevněných pěšinách, částečně po zpevněné cestě. Celá řada interaktivních didaktických prvků se věnuje třem hlavním tématům: život v lese, obnova lesa a význam tlejícího dřeva.

Symbolem zážitkové trasy je Puštík bělavý, který byl v Česku 70 let považován za vyhynulého. Historicky žil puštík bělavý vždy pouze právě na Šumavě. Nyní se jeho stavy odhadují na 50 hnízdících párů. Provede vás lesním dobrodružstvím, při kterém se naučíte poznávat mnoho lesních živočichů a rostlin, zahrajete si na stopaře, nahlédnete pod kůru stromů, nebo si vyzkoušíte jaké je to být datlem. 

Stezka lesních her je vhodná i pro kočárky, ovšem pozor po deštích, kdy nezpevněné cesty mohou být podmáčené.

Vstupné samozřejmě zdarma. A pokud se na počátku stezky a pak i na konci zastavíte v místním informačním centru, pak na děti čeká malá odměna za projití stezky a splnění úkolů. Malý tip – vezměte pro děti pastelky, budou se hodit.
Mimochodem v informačním centru stojí za shlédnutí expozice, jejíž dominantou je vycpaný los evropský.

Přímo v obci je několik restaurací otevřených denně. Mají v nabídce i dětské porce jídla a ceny odpovídají turisticky atraktivní lokalitě.

L

Ocenili jsme přehlednost na informačních tabulích, kterými se stezka lesních her pyšní a krásně propracované „úkoly“ pro děti (mimochodem, i my dospělí jsme občas tápali a nevěděli si rady).

K

Veškeré interaktivní prvky nahuštěné na krátký úsek stezky.

Celkové hodnocení