Schwarzenberská hrobka v Třeboni

Schwarzenberská hrobka Třeboň

Schwarzenberská hrobka v Domaníně u Třeboně

 

Hrobka rodu Schwarzenbergů v Třeboni v okrese Jindřichův Hradec. Nachází se poblíž katastru Třeboně II v třeboňském parku jihovýchodně od rybníka Svět, necelé 2 km od třeboňského Masarykova náměstí.

Založil ji Jan Adolf II. Schwarzenberg (1799–1888) na podnět své manželky Eleonory Schwarzenbergové, rozené z Liechtensteinu (1812–1873). Stavba začala roku 1874 a byla dokončena roku 1877. Za 2,5 roku výstavby bylo prostavěno přes 251 000 zlatých. V hrobce je uloženo 26 rakví. Těla jsou nabalzamovaná a uložena v dvouplášťových rakvích. Každý z členů rodu skrývá zajímavý životní příběh. 

Původní projekt hrobky navrhl významný rakouský architekt Friedrich Schmidt. Nebyl ale dostatečně obeznámen s problematickou podloží, proto jej podle místních podmínek upravil knížecí stavitel Damasius Deworetzky.

Novogotická stavba ve tvaru pravidelného osmiúhelníku je dvoupodlažní. Prostor kaple, zasvěcené Božskému Vykupiteli, byl vyzdoben oltářem, který zhotovil sochař Josef Pokorný z bílého pískovce, sádry a istrijského mramoru. Zvláštností hrobky je oltář, který je i v kryptě situován na jih.

V roce 1940 byla Schwarzenberská hrobka s veškerým dalším majetkem Adolfa Schwarzenberga  zabavena gestapem. Poté na základě zákona tzv. Lex Schwarzenberg z roku 1947 byl celý majetek Adolfa Schwarzenberga bez náhrady vyvlastněn.  Od té doby byla hrobka pod správou příslušných státních kulturních institucí.

Od listopadu 2021 je hrobka ve správě Nadačního fondu Schwarzenberská hrobka v Domaníně, kterou k tomuto účelu založili Karel Schwarzenberg a Elisabeth Pezoldová, rozená Schwarzenbergová. Hrobka je přístupná veřejnosti.

Schwarzenberská hrobka je otevřena celoročně, kromě období od 16.12. do 15.1. Více o otevírací době a ceně vstupného se dozvíte na oficiálních stránkách hrobky. 

Upozornění

U hrobky je pouze několik parkovacích míst poblíž občerstvení (parkoviště před parkem hrobky). Proto doporučujeme využít parkoviště v Třeboni. Nejbližší je pod hrází rybníka Svět, asi 300 metrů před hrobkou. Přístup do Schwarzenberské hrobky není bezbariérový. 
Nevhodné pro děti do 6 let. Děti do 15 let pouze v doprovodu osoby staší 18 let.

L

Zajímáte se o historii? Pak je toto výlet právě pro vás a Schwarzenberská hrobka vás nadchne

K

Schwarzenberská hrobka není vhodná pro malé děti. Děti vezměte radši na výstavu modelového kolejiště v centru Třeboně.

Celkové hodnocení