Tip na Výlet v okolí Zadaru

Kam na výlet v okolí Zadaru?

Tipy na výlet v okolí Zadaru

Nevíte, kam na výlet v okolí Zadaru? Nechce se vám jen ležet na pláži a chytat bronz? Přinášíme vám několik tipů, jak si užít dovolenou i jinak, než jen ve vlnách chorvatského Jadranu.

Zadar

Zadar je město v severní Dalmácii v Chorvatsku, na pobřeží Jaderského moře. Leží asi 300 km jižně od Záhřebu. Podle statistik z počátku roku 2023 zde žije 73 832 obyvatel a je tak pátým největším chorvatským městem, třetím největším na jaderském pobřeží.

Navštívit v Zadaru můžete nejen Mořské varhany a Pozdrav slunci, které navrhl architekt Nikola Bašić v roce 2005, ale navštivte také kostel svatého Donáta, symbol Zadaru, a odcestujte zpět v čase. Kostel svatého Donáta je ohromující kostel z 9. století a největší předrománská stavba v Chorvatsku. Je to o 27 m vysoký a 22 m široký dvojpodlažní kostel válcovitého tvaru, který vyniká svou originalitou a je považován za nejdůležitější budovu svého druhu v Evropě. Většina jeho výzdoby pochází z ruin nedalekého římského fóra. Fórum bylo stavěno od 1. století př. n. l. do 3. století n. l. na objednávku prvního římského císaře Augusta. Komplex měl propracované rozvržení chrámů a kolonád, přičemž jeden ze sloupů dodnes hrdě stojí neporušený.

Víte, kde najdete jednu z největších soch sfingy v Evropě? To je náš další tip na výlet v okolí Zadaru, respektive přímo v Zadaru.

Když už se půjdete podívat na Mořské varhany nebo Pozdrav slunci, zavítejte i k soše. Byla vyrobena v roce 1918, kdy si ji objednal malíř Giovanni Smirich (Ivan Smirić) na památku svoji předčasně zesnulé manželky. Legenda praví, že plní milostná přání. Stavba se časově shodovala se stavbou první vily (vila Atilla) v zadarské zátoce Maestral s anglickým parkem, ve kterém nechal vztyčit exedru a sochu sfingy.
Ze Zadaru si můžete udělat výlet lodí společnosti Jadrolinija na ostrůvek Ošljak. Jeden z nejmenších osídlených ostrovů na chorvatském pobřeží Jaderského moře je skvělý tip na výlet v okolí Zadaru. Jeho rozloha činí pouze 0,332 km² a podle posledního sčítání lidu zde žilo 29 obyvatel v jediné vesnici stejného jména. V jízdním řádu hledejte trajekt Zadar (Gaženica) – Ošljak. 
Královské město Nin
Město Nin, náš další tip na výlet v okolí Zadaru, ležící zhruba 15 km od Zadaru je vlastně starobylé městečko, které občas bývalo sídlem chorvatského krále nebo biskupa.
Je označováno jako středisko zemědělství, v jeho blízkosti je také ložisko léčivého bahna a těží se tam blahodárná sůl.
Navštivte Solanu v Ninu a podívejte se, jak se z mořské vody získává sůl. Výroba soli zde má více než 1500 let dlouhou tradici a v rodinné firmě se předává tajemství výroby již po generace.
Jak říká příběh soli: „Sůl není vyráběna strojem. Sůl neprodukuje ani člověk. Sůl se vyrábí ze slunce, moře a větru. Lidská ruka pak pouze s láskou sbírá výsledný produkt.“
V tomto městečku se dochovaly zajímavé památky – Městská brána, zvonice, pokladnice farnosti (sbírka církevního umění). Tento tip na výlet v okolí Zadaru vám umožní přenést se na chvilku do dávných časů a dýchne na vás starodalmátská atmosféra.
Nedaleko Ninu najdete na vyvýšenině kostel Sv.Nikoly z 12. století.
Když už budete v Ninu, nezapomeňte si pohladit palec sochy Grgura Ninského a něco si při tom přát. Legenda praví, že se vám přání splní.
Ostrov Vir
Z Ninu je to už jen kousek na ostrov Vir, kam se dostanete přes most, postavený v 70. letech minulého století.
Na ostrově stojí za návštěvu například pevnost Kaštelina, postavená v 17. století Benátčany na obranu ostrova proti Turkům a Uskokum (vojensky organizovaná skupina katolických utečenců). 
Případně si můžete udělat výlet kolem ostrova na lodi a prohlédnout si i jinak nepřístupné zátoky. Výlet lodí okolo ostrova se zastávkami na koupání trvá 3 hodiny. Odjezd je z hlavního mola v přístavišti u pláže Jadro. 

Toto není rozhodně poslední tip na výlet v okolí Zadaru. Chcete-li více tipů, pak navštivte stránky Zadarské turistické kanceláře.

Celkové hodnocení

Hodnocení