Muzeum veteránů Skradin, Chorvatsko

Muzeum veteránů Skradin

27. 01. 2024 | Chorvatsko, Severní Dalmácie

Muzeum veteránů Skradin, pojmenované podle Ferdinanda Budického

 

Pokud se chystáte na dovolenou do Vodic, nebo Šibeniku a hledáte tip na výlet, pak muzeum veteránů Skradin je správnou volbou, zvláště pokud máte rádi vůni benzínu a historické automobily, nebo historie motorismu všeobecně, jsou vaším koníčkem. Muzem je pojmenované po Ferdinandu Budickém, přesně Muzej automobila „Ferdinand Budicki“.

Kdo byl Ferdinand Budicki?

Ferdinand Budicki byl chorvatský průkopník v oblasti automobilismu. Narodil se 5. června 1871 v Záhřebu, který tehdy patřil k Rakousko-Uhersku. Budicki je známý tím, že v roce 1901 zakoupil první automobil v Chorvatsku, což byl francouzský automobil Marot-Gardon. Tím se stal prvním vlastníkem a řidičem automobilu v zemi. Zajímavostí je, že Záhřeb začal vydávat vlastní řidičské průkazy až v roce 1910. Protože Budickiho řidičský průkaz z roku 1901 nebyl uznán, musel znovu absolvovat řidičský kurz.

Budicki měl vášeň pro nové technologie a inovace. Po zakoupení svého prvního automobilu se rozhodl cestovat po různých evropských zemích, čímž propagoval automobilismus v Chorvatsku. Během svého života se věnoval i dalším technologickým a vědeckým oblastem.
Dnes je Ferdinand Budicki považován za významnou postavu v historii chorvatského automobilismu a je uznáván za průkopníka, který přinesl novou éru dopravy do země. Jeho památka je uchována v Chorvatsku jako symbol začátku automobilového vývoje v tomto regionu. Muzeum veteránů Skradin tak nese jeho jméno.

Muzeum veteránů Skradin

Toto jedinečné muzeum technické kultury v Dalmácii otevřelo dveře prvním návštěvníkům 1. července 2018. Koncepční muzeum představuje výstavu „Ferdinand Budicki Museum in Skradin“, která je organizována ve spolupráci se stejným muzeem v Záhřebu. Muzeum automobilů Ferdinanda Budického je významné pro celé Chorvatsko a Záhřeb, jakož i pro Dalmácii a Skradin, protože kromě vystavování starých automobilů, motocyklů, jízdních kol, fotografií, artefaktů a memorabilií, organizují mnoho tematických výstav, přednášek a fór, filmových projekcí a dalších akcí souvisejících s historií 120 let motorismu v Chorvatsku. 

Muzeum veteránů Skradin vystavuje více než 100 automobilů, motocyklů a jízdních kol. Vozidla zahrnují rané příklady dopravy, jako je komerční dodávka z roku 1916 a Ford Model T, prestižní vozy Rolls Royce, Chevrolet, Mercedes a Jaguar a typické vozy dvacátého století. Mezi vozidla charakteristická pro region patří Zastava a Záhřebská elektrická tramvaj. Muzeum veteránů Skradin také udržuje archiv historických fotografií a filmů, které sahají až do prvních let automobilismu. Muzeum je domovem Společnosti pro studium historie motorismu v Chorvatsku a restaurátorské dílny. 

Otevírací doba je každý den od 10:00 do 17:00 a vstupné činí 10€ pro dospělé a 5€ pro děti. U skupinových návštěv je otevírací doba uspořádána podle dohody.

Ubytování ve Vodicích, případně ve Srimě u Vodic doporučujeme v Pine Tree Dalmatia. Domluvíte se i česky.