Vodice

Vodice a okolí – Pohádková cesta Dalmácií

Vodice a okolí, přívětivé pobřeží Dalmácie

Vodice, malé přímořské městečko, je skrytým pokladem na chorvatském pobřeží. V průvodcích můžete najít trojměstí Vodice, Srima, Tribunj. Vodice nejsou jen místem pro odpočinek u moře, ale také obohaceným kulturním centrem s bohatou historií. Historie Vodic sahá do hlubokých dějin. Původně osídleno Ilyrskými kmeny, následně ovlivněno římskou říší a Byzancí, vytváří z města Vodice fascinující směs kultur. Historické centrum s úzkými uličkami a kamennými domy je živým svědkem minulých století.

Kostel sv. Kříže ze 14. století

Postavený v gotickém stylu, je architektonickým skvostem. Prohlédněte si krásné náměstí obklopené kavárnami, kde můžete ochutnat místní dobroty. Přístav a Promenáda: Procházka podél přístavu a promenády vás zavede k dalmatským rybářským lodím a nabídne úchvatné výhledy na Jaderské moře.

Muzeum města Vodice

Návštěva Muzea města Vodice je cestou časem. Sbírka artefaktů a dokumentů ilustruje bohatou historii regionu.

Pláže

Oblázkové, štěrkové, přírodní kamenité, ve Vodicích a v Tribunji najdete i betonové pláže… Nesporně jsou ale všechny krásné a můžete si vybrat tu, která vám vyhovuje nejvíce.

 

Poklady v okolí města Vodice

Národní Park Krka

Jen kousek od Vodic se nachází Národní park Krka s impozantními vodopády a krásnou přírodou. Prozkoumejte krásu řeky Krka a navštivte klášter Visovac.

Šibenik

Město Šibenik, s unikátní katedrálou sv. Jakuba, je snadným výletem z Vodic. Katedrála, zapsaná na seznamu UNESCO, přináší dojemný pohled na středověkou architekturu.

Vranské jezero

Přírodní park Vranské jezero se rozkládá na ploše přibližně 57 km² a nachází se pouhých 15 minut jízdy od letoviska Vodice. Vyberte si jeden z oficiálních vchodů do parku: Crkvine, Kamenjak nebo přístav Prosika.
Park se vyznačuje výjimečným bohatstvím vodního ptactva, zvláště různých druhů divokých kachen a volavek. Tato přírodní rezervace tak představuje pravý ráj pro pozorovatele ptáků, které lze sledovat z několika zařízených pozorovatelen. Voda v jezeře je brakická, takže zde žijí sladkovodní i mořské ryby, což přitahuje početné rybáře. Vranské jezero je možná poznávat i po vodě, což je způsob, který umožňuje prohlídku z pevniny nepřístupných nebo těžko přístupných mokřadů.

Biograd na Moru

Pro zábavu a adrenalin se vydejte do Biogradu na Moru. Aquapark a FunPark nabízejí odpoledne plné radosti pro všechny věkové kategorie.

Kornatské ostrovy

Milovníci moře ocení výlet ke Kornatským ostrovům. Toto souostroví nabízí neuvěřitelnou scenérii a dokonale čisté vody Jaderského moře.

Zadar, město slunce a mořských varhan

Zadar, přístavní město plné historie, láká návštěvníky svou kombinací starověkých památek a moderního umění. Starověké římské fórum a katedrála sv. Anastázie stojí vedle moderních atrakcí, jako jsou mořské varhany a pozdrav slunci. Víte, kde najdete jednu z největších soch sfingy v Evropě? Ano, v Zadaru. Když už se půjdete podívat na Mořské varhany, zavítejte i k soše. Byla postavena v roce 1918, když si ji objednal malíř Giovanni Smirich (Ivan Smirić) na památku svoji předčasně zesnulé manželky. Legenda praví, že plní milostná přání. 

Split, klenot Jadranu a Diokleciánův Palác

Split, druhé největší město v Chorvatsku, je domovem impozantního Diokleciánova paláce, postaveného pro římského císaře Diokleciána. Procházka těmito historickými zříceninami vás vrátí do dob antiky.

Riva a Staré Město

Riva, pobřežní promenáda, a Staré Město Splitu nabízí bohatý mix kaváren, butiků a památek. Nenechte si ujít procházku po Rivě při západu slunce.

Pláže a život na pobřeží

Split nabízí také nádherné pláže, jako je Bačvice, ideální pro odpolední osvěžení, a živý noční život, který se odehrává v uličkách Starého Města. Split láká svým antickým kouzlem a živým pobřežním životem. Pro ty, kteří touží po dobrodružství a objevování, je tato destinace nevyčerpatelným zdrojem inspirace.

Co říci závěrem?

Vodice a jejich okolí představují ideální kombinaci krásných pláží, historie a přírodního bohatství. Bez ohledu na to, jestli jste milovníkem historie, dobrodružství na moři nebo jednoduše relaxace u pláže, tato chorvatská destinace poskytne nezapomenutelný zážitek.

 

Článek vznikl ve spolupráci s PINE TREE DALMATIA APARTMENTS