Ostrov Bavljenac nedaleko Vodic v Severní Dalmácii

Ostrov Bavljenac – otisk prstu v moři

21. 01. 2024 | Chorvatsko, Severní Dalmácie

Ostrov Bavljenac, otisk prstu v Jaderském moři

Starobylé městské hradby, smaragdové vodopády, amfiteátry pro zápasy gladiátorů, měsíční ostrovy a safírové laguny. Zní to jako země z fantasy románu, že? To vše však lze nalézt v Chorvatsku.
Turistická nabídka země má četné přírodní a historické poklady známé v mezinárodním měřítku, ale stojí za to navštívit i některé méně známé, přesto jedinečné atrakce. Jedním z nich je neobydlený ostrůvek Baljenac nebo také Bavljenac, známý také jako ostrov otisku prstu.

Vzhled ostrova vychází ze struktury kamenných suchých zdí na ostrově, chorvatsky zvané suhozid. Délka těchto zdí je prostě ohromující – na malé ploše ostrova, pouhých 0,14 km2, je více než 23 km kamenných suchých zdí. V kombinaci s oválným tvarem ostrova, cesty kamenných zdí dávají ostrovu jedinečný vzhled, nezaměnitelně připomínající, při leteckém pohledu právě otisk lidského prstu.

Ubytování v Chorvatsku_reklama

Ostrov otisku prstu najdete kousek od letoviska Šibenik, nejstaršího města založeného Chorvaty na Jadranu. Výlet na ostrov Bavljenac můžete také podniknout z Vodic.
Ostrov Bavljenac leží hned vedle ostrova Kaprije v šibenickém souostroví a obyvatelé Kaprije využívali ostrov Bavljenac jako zemědělskou oblast. V 19. století proto vymýtili drsnou vegetaci na ostrově a stavěli kamenné zdi holýma rukama, bez moderních strojů nebo nástrojů a to vše proto, aby měli vinice a háje, kde by mohli sázet olivovníky a vinnou révu. Tyto suché kamenné zdi byly postaveny pouze překrýváním jednoduchých kamenů, aby vymezily zemědělské pozemky a chránily olivovníky a vinnou révu před větrem. Tvrdá práce tehdejších zemědělců se vyplatila, suché kamenné stavby zůstávají dodnes nedotčeny.

Dnes, od roku 2018, jsou ručně postavené suché kamenné zídky zapsány na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO a slouží jako připomínka dob, kdy lidé museli použít svou fyzickou sílu a houževnatého ducha, aby našli způsoby, jak pěstovat plodiny. Byla to přesně ta tvrdá práce a houževnatost, která jim umožnila přežít v drsné, ale krásné krajině Jaderského pobřeží.

Turisté se mohou k ostrůvku vydat na lodi. Není však možné na něm zakotvit, protože tam není žádné molo. Nejhezčí pohled na ostrov Bavljenac je ale stejně při pohledu z ptačí perspektivy, kdy vynikne labyrint zemědělských zídek, připomínající otisk prstu.