Ostrov Vir

Ostrov Vir

12. 01. 2023 | Chorvatsko, Severní Dalmácie

Ostrov Vir v severní Dalmácii

Ostrov Vir ( italsky Puntadura ) leží v severní části souostroví Zadar a je vzdálen přibližně 25 km od tohoto dalmatského města. S pevninou ho dnes spojuje most, takže není závislý na lodích, trajektech a jiných prostředcích námořní dopravy. Ostrov Vir je malý, o rozloze přibližně 22,5 km², přičemž jeho 4500 obyvatel bydlí ve třech osadách s názvy Vir, Lozice a Torovi. 

Celková délka pobřeží ostrova Vir je 38 km.  Nejvyšší bod ostrova se nachází na kopci Barbenjak s nadmořskou výškou 115m. 

V 17. století byl ostrov Vir téměř celý pokryt lesy. Následným intenzivním kácením a pálením za účelem vytváření pastvin pro dobytek a využití dřeva, lesy na Viru pomalu mizely. Před 2. světovou válkou lesy na ostrově nebyly téměř vůbec. V období po válce, v důsledku snížení chovu dobytka, se lesní porost a s tím související rostliny a živočichové začali obnovovat. V současné době je většina zachována v severozápadní části ostrova. 

Ze stromového porostu jsou zde zastoupeny většinou dub, smrk, sparcium a ostružina. Ve druhé polovině 20. století obyvatelé Viru začali vysazovat borovice, které nyní pokrývají většinu zalesněných oblastí ostrova. Ze středomořských kultur jsou všudypřítomná vinná réva a fíkovníky. V poslední době na ostrově již rostou a významu nabývají olivové sazenice, které zde v minulosti nebyly intenzivně pěstovány především kvůli silným větrům.

Most, spojující ostrov Vir s pevninou, je nejvýznamnější stavbou v okolí. Je to jeden z nejdelších mostů svého druhu postavených v této části Jadranu. Propojením ostrova Vir s pevninou byla odstraněna jeho závislost na lodním spojení a výrazně se zlepšila komunikace ostrova s ​​okolním světem. Toto spojení mělo vliv na další rozvoj ostrova Vir. Stavba mostu začala v roce 1974 a dokončena bylo o dva roky později. Most, který je nesen devíti betonovými pilíři a dalšími dvěma v molu na konci mostu, je dlouhý 378 metrů a v jeho blízkosti najdete místní psí pláž.

Na ostrově najdete samozřejmě veškeré služby pro turisty, jako jsou půjčovny kol, vodních skůtrů, motorových člunů, čtyřkolek, bugyn a mnoho dalšího. Najíst a napít se můžete v některé z desítek restaurací všech cenových kategorií. Pokud si chcete na dovolené sami vařit v některém ze stovek apartmánů, pak vše potřebné nakoupíte v místních obchodech za ceny srovnatelné s cenami v ČR. Ostrov Vir je jistě dobrou volbou pro trávení vaší zasloužené dovolené.

Článek vznikl ve spolupráci s paní Miriam Kelečić, provozovatelkou webu Zaživir.sk

L

Na ostrově lze najít romantická zákoutí, zapomenuté zátoky a soukromí. Severozápadní část ostrova je turisty zatím nedotčena. Skvělá dopravní dostupnost z ČR a SR. 

K

V hlavní sezoně přelidněné centrum a hlavní pláže. 

Celkové hodnocení