Jindrova naučná stezka

Jindrova naučná stezka Jindřichův Hradec

6. 12. 2022 | Česko, Jihočeský kraj

Jindrova naučná stezka z Jindřichova Hradce do Malého Ratmírova

Vyrážíme se synem objevit začátek Jindrovy naučné stezky. Opravdovým a jediným začátkem je totiž 1. zastavení pod  Slavíkovým lesem v Jindřichově Hradci v Jáchymově ulici. Spousty turistů, jejichž články, tipy na výlety jsme mohli číst na  jiných serverech uvádějí začátek stezky až v Jindřiši u Jindřichova Hradce, ale to byste nastoupili na stezku až po cca. 6  kilometrech. Pokud chcete projít stezku celou, pak počítejte s asi 13-ti kilometry převážně po nezpevněných cestách a někdy i hůře schůdných, ale náš 6-ti letý syn trasu zvládl celou a Jindrova naučná stezka byla jeho první delší túra!  

Jindrova naučná stezka vede z Jindřichova Hradce směrem na východ do Malého Ratmírova údolím Hamerského potoka. Potok v této  oblasti vymodeloval jak úzký skalnatý kaňon, tak i širokou údolní nivu. Naučná stezka vypráví o potoku samotném, o  obyvatelích z jeho okolí a všechny panely jsou doplněny dětskou částí určenou pro předškolní a mladší školní věk.  

My jsme prošli stezku celou od Slavíkova lesa, kolem rybníka,Vajgar podél jeho přítoku Hamerského potoka až na Bobelovku, což je místní část Jindřichova Hradce. Zde se můžete občerstvit ve sport restauraci, kterou vlastní a provozuje rodina  známých českých hokejistů, bratrů Zbyňka a Milana Michálkových, kteří šířili slávu českého hokeje v NHL. Pokračujeme přes  tzv. Šajbu do Jindřiše. Šajba proto, že se zde za císařství provozovala CK střelnice pro výcvik vojáků. Tuto střelnici dnes  připomíná několik stovek metrů dlouhá zeď, lemující úzkorozchodnou dráhu z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice. Zeď se  nachází na 4. kilometru zmíněné trati.

Za obcí Jindřiš vcházíme do Jindřišského údolí, které vyhloubil v krajině Hamerský  potok. Jindřišským údolím se dostáváme k obci Blažejov nad nímž se na ostrohu až do 15. století tyčil Vítkův hrádek, z něhož dnes na místě najdete už jen malé zbytky starého kameného zdiva.  

Z Blažejova nám po červené turistické značce, která kopíruje Jindrovu naučnou stezku zbývá už jen asi 3,5 km do cíle naší  cesty – Malého Ratmírova. V Ratmírově u Ratmírovského rybníka jsme si půjčili lodičku a den zakončili projížďkou po hladině  rekreačního rybníka v srdci tzv. České Kanady. 

V Malém Ratmírově, který je významnou rekreační obcí, najdete několik kempů a penzionů společně s restauracemi. 

Vstupné samozřejmě nikde neplatíte (ani na Vítkově hrádku). Celý výlet nás stál asi 400,- Kč včetně malého občerstvení v  restauraci v chatovém kempu v Malém Ratmírově a zapůjčení lodičky. 

Jindrova naučná stezka je skvělým výletem pro celou rodinu v bráně do České Kanady.

L

Nádherná jihočeská příroda, poučení pro malé i velké přírodovědce.

K

Chybí nějaká zábava pro děti. Kromě informačních tabulí nic na stezce není. Místy nesjízdné pro kočárky a neschůdné pro  osoby s nižší pohyblivostí, zvláště po dešti.

Celkové hodnocení