Ubytování v Chorvatsku

Ubytování v Chorvatsku přímo od majitele? Pozor na podvody s ubytováním!

10. 01. 2023 | Rady a tipy

Ubytování v Chorvatsku přímo od majitele?

V různých Facebookových skupinách o Chorvatsku jsme narazili na pár příspěvků, kdy si lidé přes tu danou skupinu zamluvili ubytování, zaplatili zálohu a protistrana přestala reagovat. Nebo dokonce přijeli na místo a nikdo o nich nevěděl, protože ubytování patřilo úplně někomu jinému, než komu poslali zálohu.
Dávejte si prosím při hledání ubytování v Chorvatsku na podvody pozor. A vlastně nejde jen o ubytování v Chorvatsku, ale po celém světě. Hledejte si recenze nejen na konkrétní ubytování, ale i na osoby, které Vám ubytování nabízejí. Tady více, než kde jinde, platí staré známé pořekadlo o dvojím měření a jednom řezání.

Bude stačit, když po takovém nabízející budete chtít odkaz na webové stránky. Podvodník nebude ztrácet čas s tvorbou webu, aby obral pár lidí o několik set Euro. Na FB je to jednodušší, až se jeho podvody provalí, jen vytvoří nový profil a pokračuje dál ve svém podvodném jednání.

Scénář je většinou stejný – podvodník na čerstvě vytvořeném profilu stáhne z internetu fotky nějakého ubytování, okopíruje popis ubytování a nabízí za „úžasné“ ceny takové ubytování na FB ve skupinách o cestování, kde lidé poptávají dovolenou a jsou připraveni utratit nemalé peníze, které poctivě celý rok šetřili. Rezervační zálohu chtějí podvodníci většinou poslat na účet mimo Chorvatsko, nejlépe i mimo Evropskou Unii (například Srbsko, Bosna atd.) a poté si vás v konverzaci zablokují a zmizí i s vašimi penězi.

Možná se ptáte, jestli je nutné platit rezervační zálohu. Ano, je to nutné a je to jakýmsi standartem při rezervaci ubytování. Ikdyž můžete narazit na domácí, kteří zálohu nechtějí a prostě vám věří, že opravdu přijedete a jejich ubytování tak nezůstane uprostřed sezony prázdné a oni bez výdělku, ze kterého žijí mimo sezonu.

Jelikož málokdo z nás umí perfektně chorvatsky, tak v takových zprávách těžko odhalíte špatnou chorvatštinu. Tím chci říct, že se v případě takových podvodu většinou nejedná ani o chorvaty, ale příslušníky jiných států. Klidně to může být nějaký australan, který si na Vás přivydělal (tímto se omlouváme Austrálii, uvedli jsme to jako příklad, abychom ukázali, že podvodníkem může být kdokoliv třeba z druhého konce světa).

Při hledání ubytování v Chorvatsku si také můžete přes vyhledávač Google Lens ověřit fotografie, zaslané nabízejícím. Nahrajete fotografie do vyhledávače a on vám ukáže, na jakých webových stránkách, pokud vůbec, se daná fotografie nachází. Takže se může stát, že údajné fotografie ubytování v Chorvatsku najdete třeba na Invii u apartmánu v Bulharsku.

Pokud chcete mít jistotu, že se nejedná o podvod, vyžadujete po nabízejícím tzv. Rijesenje o iznamljivanju (kategorizaciju APT), je to oficiální úřední dokument o tom, že apartmán je schválen ke krátkodobému turistickému ubytování v Chorvatsku.
Kromě toho také budete mít jistotu, že nebudete ubytováni v přestavěné garáži od někoho, kdo pronajímá na černo. Ikdyž co si budeme povídat, i toto se dá zfalšovat, ale podvodník tím nebude ztrácet čas.

Jistotou je rezervace ubytování v Chorvatsku v některé z cestovních kanceláří. Víte, že do Chorvatska se dostanete z Čech i letecky?

Pláže v Chorvatsku