Ubytování v Chorvatsku přímo od majitele?
V různých Facebookových skupinách o Chorvatsku jsme narazili na pár příspěvků, kdy si lidé přes tu danou skupinu zamluvili ubytování, zaplatili zálohu a protistrana přestala reagovat. Nebo dokonce přijeli na místo a nikdo o nich nevěděl, protože ubytování patřilo úplně někomu jinému, než komu poslali zálohu.
Dávejte si prosím při hledání ubytování v Chorvatsku na podvody pozor. A vlastně nejde jen o ubytování v Chorvatsku, ale po celém světě. Hledejte si recenze nejen na konkrétní ubytování, ale i na osoby, které Vám ubytování nabízejí. V tomto případě více, než kde jinde, platí staré známé pořekadlo o dvojím měření a jednom řezání.
Jak tedy nenaletět?
Bude stačit, když po takovém nabízející budete chtít odkaz na webové stránky. Podvodník nebude ztrácet čas s tvorbou webu, aby obral pár lidí o několik set Euro. Na FB je to jednodušší, až se jeho podvody provalí, jen vytvoří nový profil a pokračuje dál ve svém podvodném jednání.
Scénář je většinou stejný – podvodník na čerstvě vytvořeném profilu stáhne z internetu fotky nějakého ubytování, okopíruje popis ubytování a nabízí za „úžasné“ ceny takové ubytování na FB ve skupinách o cestování, kde lidé poptávají dovolenou a jsou připraveni utratit nemalé peníze, které poctivě celý rok šetřili. Rezervační zálohu chtějí podvodníci většinou poslat na účet mimo Chorvatsko, nejlépe i mimo Evropskou Unii (například Srbsko, Bosna atd.) a poté si vás v konverzaci zablokují a zmizí i s vašimi penězi.
Možná se ptáte, jestli je nutné platit rezervační zálohu. Ano, je to nutné a je to jakýmsi standartem při rezervaci ubytování. Ikdyž můžete narazit na domácí, kteří zálohu nechtějí a prostě vám věří, že opravdu přijedete a jejich ubytování tak nezůstane uprostřed sezony prázdné a oni bez výdělku, ze kterého žijí mimo sezonu.
Jelikož málokdo z nás umí perfektně chorvatsky, tak v takových zprávách těžko odhalíte špatnou chorvatštinu. Tím chceme říci, že se v případě takových podvodů většinou nejedná ani o chorvaty, ale příslušníky jiných států. Klidně to může být nějaký australan, který si na Vás přivydělal (tímto se omlouváme Austrálii, uvedli jsme to jako příklad, abychom ukázali, že podvodníkem může být kdokoliv třeba z druhého konce světa).
Při hledání ubytování v Chorvatsku si také můžete přes vyhledávač Google Lens ověřit fotografie, zaslané nabízejícím. Nahrajete fotografie do vyhledávače a on vám ukáže, na jakých webových stránkách, pokud vůbec, se daná fotografie nachází. Takže se může stát, že údajné fotografie ubytování v Chorvatsku najdete třeba na Invii u apartmánu v Bulharsku.
Pokud chcete mít jistotu, že se nejedná o podvod, vyžadujete po nabízejícím tzv. Rijesenje o iznamljivanju (kategorizaciju APT), je to oficiální úřední dokument o tom, že apartmán je schválen ke krátkodobému turistickému ubytování v Chorvatsku.
Kromě toho také budete mít jistotu, že nebudete ubytováni v přestavěné garáži od někoho, kdo pronajímá na černo. Ikdyž co si budeme povídat, i toto se dá zfalšovat, ale podvodník tím nebude ztrácet čas.
Kde tedy hledat ubytování v Chorvatsku?
Jistotou je rezervace ubytování v Chorvatsku v některé z cestovních kanceláří, jako jsou například České Kormidlo, Invia nebo chorvatská CK Adriatic. Pokud chcete rezervaci přímo od majitele, pak doporučujeme vyzkoušet facebookovou skupinu Dovolená – Ubytování – Chorvatsko, ČR, Slovensko, kde se správci o chod skupiny starají a snaží se případné podvodníky eliminovat. Ale i tak doporučujeme obezřetnost. Využít můžete samozřejmě také rezervační portály jako jsou Booking nebo Airbnb.
Mimochodem, víte, že do Chorvatska se dostanete z Čech a Slovenska i letecky?