Bezlepkové restaurace v Chorvatsku

Bezlepkové restaurace v Chorvatsku

23. 03. 2023 | Rady a tipy

Najdu bezlepkové restaurace v Chorvatsku?

Je to vůbec u středomořské kuchyně možné? Nevěřte tomu, že bezlepkové restaurace v Chorvatsku nenajdete. Cestování s bezlepkovou dietou však vyžaduje pečlivější přípravu. V případě návštěvy restaurace je potřeba trochu více příprav a dobře se najíst můžete tak i v Chorvatsku. Největší jistotu získáte, když do podniku zavoláte ještě předtím, než se do něj půjdete najíst, a ujistíte se, že v nabídce opravdu najdete bezlepkové pokrmy. Pokud je to možné, pokuste se mluvit se samotným kuchařem. Vašim specifickým požadavkům na bezlepkové jídlo se tak dostane adekvátní pozornosti.

My jsme to ověřili za vás a oslovili některé bezlepkové restaurace v Chorvatsku. Pozor však, tato mapa je platná k 1.3. 2023 a v době vaší dovolené už vše může být jinak. Proto u každé restaurace máte kontaktní telefon, případně odkaz na webové stránky podniku. Buďte raději připraveni dopředu, ať se těmto nepříjemnostem co nejvíce vyhnete a dovolenou si i přes zdravotní omezení v podobě celiakie naplno užijete!

Pokud si chcete na dovolené sami vařit a nechcete navštěvovat jen bezlepkové restaurace v Chorvatsku, pak na stránkách Moje malo zlato, najdete obchody, kde lze nakoupit bezlepkové pečivo a další bezlepkové výrobky.

Ubytování poblíž bezlepkové restaurace v Chorvatsku najdete jistě bez potíží například na webu chorvatské CK ADRIATIC. Dopravu můžete řešit vlastní, autobusem, nebo dokonce letecky

Ubytování v Chorvatsku_reklama

Jeden příklad za všechny

Při hledání bezlepkové restaurace v Chorvatsku jsem dojeli až do Splitu. Proslulý šéfkuchař Martin Grubiša, který sám trpí celiakií, se rozhodl uplatnit své bohaté znalosti bezlepkových potravin a receptů v restauraci Da’Mar hotelu Marvie, v jedinečné, jak tomu sám říká, středomořské bezlepkové kuchyni. Nejčerstvější středomořské přísady spolu s recepty jeho matky, babičky a prababičky tvoří nedílnou součást jeho zdravého menu, které zahrnuje pokrmy, jako jsou domácí noky s uzeným lososem, olivovým olejem a bazalkovým pestem, a čokoládová sušenka s vanilkovou zmrzlinou, kde tento mladý šéfkuchař používá směs bramborové, rýžové a mandlové mouky nebo tapiokové mouky.

Když jsou v menu přítomny obiloviny a mouka z nich odvozená, pro celiaky je nesnadné si vybrat. Lepek lze často nalézt nejen v pekařských výrobcích, těstovinách a sušenkách, jakož i dalších potravinách a výrobcích, u kterých by člověk nikdy neměl podezření, jako jsou četné omáčky, džusy, piva a uzená masa. Z tohoto důvodu je pro tohoto šéfkuchaře stále výzvou navrhnout nové “ à la Da’Mar ” bezlepkové speciality pro hosty se speciálními dietními potřebami.
Naštěstí má tento mladý a kreativní šéfkuchař ve své rodinné zahradě zásobu sezónní zeleniny, zatímco ve venkovské oblasti Splitu najde domácí vejce, maso a další potřebné potraviny pro svou kuchyni.

Bezlepkové restaurace v Chorvatsku tudíž najdete a nemusíte se obávat vyrazit k moři, užít si zaslouženou dovolenou.

Jak si říct o bezlepkový pokrm v Chorvatsku?

Česky:

Trpím nemocí celiakií a ze zdravotních důvodů nesmím jíst jídla obsahující obilí s lepkem, nebo výrobky z takového obilí.

To znamená: žádné výrobky z pšenice, žita, ječmene, špaldy, kamuta nebo ovsa, a také žádné z nich vyrobené potraviny jako např. mouku, krupici, strouhanou housku, chleb, housky, těstoviny, knedlíky, omáčky, pečivo, oplatky apod.

Máte na Vašem jídelním lístku pro mne vhodná jídla nebo mohli byste při přípravě vynechat výše uvedené potraviny a např. zahustit omáčku kukuřičným škrobem nebo bramborovou moukou a připravit maso, rybu nebo zeleninu bez mouky a bez strouhané housky?

Chorvatsky:

Imam celijakiju te iz tih zdravstvenih razloga ne smijem jesti hranu koja sadrži žitarice s glutenom ili proizvode s tim žitaricama.

To znači: nikakve proizvode od pšenice, raži, ječma, zobi, spelta, kamuta, također ni proizvode koji ih sadrže, kao što su brašno, griz, krušne mrvice, kruh, peciva, njoki, okrugljice, umaci, kolači, vafli i sl.

Ima li u vašem jelovniku jela prikladnih za mene ili mi možete pripremiti neko jelo bez gore navedenih namirnica, npr. umak s kukuruznim škrobom ili krumpirovim brašnom te meso, ribu ili povrće bez brašna ili mrvica?

Bezlepkové restaurace v Chorvatsku - Split