Pláže v Chorvatsku

Pláže v Chorvatsku s možností oplocení nebo výběru vstupného

27. 03. 2023 | Rady a tipy

Pláže v Chorvatsku s možností oplocení, nebo výběru vstupného. Existují takové u Jadranu?
V posledních letech jsme byli svědky několika případů, kdy si lidé přivlastňují pláže nebo jejich části a vyhánějí ostatní, zabírají místa přes noc lehátky nebo pláže inzerují jako soukromé.
Porušují tím zákon o námořním majetku a námořních přístavech. Na 18 plážích je však oplocení a výběr vstupného do námořní zóny zcela povoleno, protože jsou vydány zvláštní koncese, které toto umožňují.

My vám přinášíme seznam těchto pláží, včetně držitelů koncesí a době jejich platnosti. Toto jsou tedy pláže v Chorvatsku, kde můžete narazit na oplocení, či výběr vstupného.

Pláže v Chorvatsku se zvláštní koncesí:

 1. Koversada, pláž naturistického kempu. Držitel koncese Maistra d.d. – platnost do 18.4.2033
 2. Valalta, pláž naturistického kempu. Držitel koncese Valalta d.o.o. – platnost do 18.4.2033
 3. Ulika, pláž naturistického kempu. Držitel koncese Plava Laguna d.d. – platnost do 31.12.2033
 4. Novi Vinodolski, pláž před hotelem Lišanj v části zóny A, kde je bazén. Určeno pro kontrolu počtu hostů z bezpečnostních důvodů a pro platby, což zahrnuje také právo používat lehátka, držitel koncese Hotel Lišanj d.d. – platnost do 17.3. 2040.
 5. Nudistická pláž Kandalora, Rab, právo účtovat vstupné. Držitel koncese Boja d.o.o. – platnost do 31.7.2025
 6. Baška A/C Škrila, nudistický kemp povoleno oplocení a vstupné. Držitel koncese JLS Valamar Riviera d.d. – platnost do 1.7.2024
 7. Uvala, pláž Čikat pod 5hvězdičkovým hotelem Bellevue. Držitel koncese Jadranka turizam d.o.o.
 8. Jezera, pláž kempu Lovišća. Držitel koncese obec Tisno Školjić d.o.o. – platnost do 9.6.2026
 9. Tisno, pláž v zátoce Gračina. Držitel koncese Hostin d.o.o. – platnost do 15.3.2025
 10. Rijeka, pláž Kostabela – možnost oplocení, ale bez možnosti vstupného. Držitel koncese JTH Costabellad.o.o. – platnost do 5.11.2045
 11. Šimuni, ostrov Pag. Držitel koncese Camp Šimuni d.o.o. Platnost do 15.4.2028
 12. Biograd Na Moru, TN Crvena luka. Držitel koncese Crvena Luka d.d. Platnost do 10.8.2027
 13. Nin, pláž TN Zaton. Držitel koncese Turisthotel d.d. Platnost do 14.2.2026
 14. Zadar, pláž Borik. Držitel koncese obec Zadar.
 15. Petrčane, TN Punta Skala. Držitel koncese Punta Skala d.o.o. Platnost do 2.6.2028
 16. Starigrad, pláž před hotelem ALAN. Držitel koncese Sunce hotels d.d. Platnost do 12.12.2029
 17. Pakoštane, TN Pine Beach. Držitel koncese Pakoštane Proficio d.d. Platnost do 17.9.2027
 18. Ostrov Pag, pláž Straško. Držitel koncese Hadria d.o.o. Platnost do 12.4.2037

Chcete-li si vybrat ubytování podle pláže v Chorvatsku, pak by Vám jistě neměla uniknout tato stránka, kde najdete seznam nejznámějších pláží (celkem 720) s fotografiemi a referencemi turistů.

Pláže v Chorvatsku se dělí na upravené veřejné pláže, což jsou pláže, které slouží velkému počtu turistických zařízení a občanů, upravené speciální pláže, což jsou pláže, které tvoří technickou a technologickou jednotku ubytovacího zařízení, a samozřejmě přírodní pláže.

Takzvané soukromé pláže v Chorvatsku, které jsou často inzerovány s reklamami na pronájem apartmánů a domů, jsou obecně součástí pobřeží pod samotným ubytovacím zařízením, a pokud je samotné ubytovací zařízení na samotě (robinzonáda), do této části pobřeží zpravidla nepřijdou žádní další koupající. Totéž neznamená, že tato část pobřeží je určena výhradně pro hosty v apartmánech, ale že existuje velká možnost, že budou mít větší soukromí. V této části také považujeme za důležité zdůraznit, že vlastník nemovitosti hraničící s námořním statkem je oprávněn oplocení a není povinen umožnit přístup k námořnímu majetku prostřednictvím majetku ve svém vlastnictví.

Koncese na regulované veřejné pláže a regulované speciální pláže v Chorvatsku lze udělit s právem oplocení a s právem výběru vstupného. Koncesi pro přírodní pláž nelze udělit. Přírodní pláže nesmějí být oploceny z pevniny, proto není povolen výběr vstupného na přírodní pláž. Zdůrazňujeme, že nejběžnější koncese umožňuje oplocení pláží, pokud jde o pláže pro nudisty nebo z bezpečnostních důvodů z hlediska kontroly počtu návštěvníků.
Ne na všech těchto plážích se setkáte s požadavkem zaplatit vstupné, nebo s jejich oplocením. Je tak pouze na držiteli koncese, jestli své dočasné výsady využije.

I tak je Chorvatský Jadran plný krásných, volně přístupných pláží, kde si jistě užijete moře, pohody a sluníčka. Stačí už jen objednat letenku, sbalit kufr a vyrazit za sluncem. Jaké jsou vaše oblíbené pláže v Chorvatsku?