Tipy jak ušetřit v Chorvatsku

9 tipů jak ušetřit v Chorvatsku?

10. 11. 2023 | Rady a tipy

Přinášíme 9 tipů jak ušetřit v Chorvatsku

Chcete vyrazit s rodinou do Chorvatska k moři, ale váš rozpočet je omezený? Máme pro vás pár tipů, jak ušetřit v Chorvatsku, užít si moře, slunce, pláže a při tom finančně nevykrvácet.

1. TOP sezona v Chorvatsku je cca. od 15.7. do 15.8.
Je-li to tedy možné, plánujte dovolenou mimo tento termín, kdy jsou samozřejmě ceny ubytování nejvyšší. V Chorvatsku bude teplo i na konci srpna, nebojte. Chápeme, že vzhledem k celozávodním dovoleným, to někdy možné není. My jezdíme do Chorvatska i v dubnu nebo naopak v říjnu či listopadu a užíváme si o dost lepší počasí než v Čechách.

2. Jeďte ve všední den
Dnes už prakticky všichni ubytovatelé v Chorvatsku umožňují nástup k ubytování kterýkoliv den v týdnu. Doporučujeme proto jet na dovolenou mimo víkendové dopravní špičky. Toto samozřejmě platí v hlavní letní sezoně. Mimo sezonu jsou naopak klidnější právě víkendy. Ušetříte čas na cestě a zároveň palivo vašeho vozu při stání v dopravních zácpách.

3. Vybírejte ubytování více na jihu
Všichni, co chtějí ušetřit, tak si myslí, že když pojedou na Istrii nebo Kvarner, tak ušetří. Ano, ušetří pár set korun za palivo a dálniční poplatky, ale o to víc zaplatí na turisticky exponované Istrii za ubytování. Místní jsou si vědomi vyšší poptávky po jejich regionu z důvodu blízkosti ke středu Evropy a tak vyšší poptávku kompenzují vyššími cenami ubytování. Je lepší utratit něco navíc za pohonné hmoty a dálniční poplatky a strávit nějakou hodinku navíc v autě, ale odměnou vám bude nižší cena ubytování.

4. Vyhněte se populárním oblastem
S předchozím bodem souvisí i následující rada. Ano, chápeme, že například na Makarskou se jezdilo už v dobách železné opony, ale když už jedete tedy jižněji, tak víte, že délka pobřežní čáry pevninské části Chorvatska je 1880km a máte tak obrovský výběr jiných, zatím neobjevených míst k trávení zaslouženého odpočinku? Vyhýbejte se „profláknutým” destinacím. Objevte něco nového a ušetřete. V Chorvatsku je krásně všude a tato rada patří k základním tipům jak ušetřit v Chorvatsku.

5. Najděte si ubytování dále od pláže
Chápeme, že když už jedete k moři, tak k němu chcete být co nejblíž, ale první řada domů u pláže je samozřejmě nejdražší. Vždyť i 500 metrů od pláže to máte pořád k moři blíže, než z Prahy a ušetříte také pár desítek Euro za ubytování.

6. Přemýšlejte nad vybavením ubytování
Potřebujete apartmán s TV a satelitem, když celou dovolenou TV nezapnete? A kdyby nedejbože jedno odpoledne pršelo, tak si s dětmi zahrajte deskové hry, které si můžete přibalit na cestu. Vybírejte ubytování opravdu pouze s potřebným vybavením.

7. Nakupujte ve větších obchodech
Jak ušetřit v Chorvatsku na potravinách? Nákupy potravin provádějte stejně jako doma, ve větších supermarketech na okrajích měst. Významně ušetříte. Psali jsme o tom v našem jarním článku o cenách v Chorvatsku.

8. Vybírejte si restaurace
Stejně jako u nákupů potravin, nechoďte na jídlo do první restaurace, kterou uvidíte. Udělejte si průzkum, zajděte si i dál od pobřeží, kde bude levněji. Chápeme, že večeře s pohledem na zapadající slunce nad Jadranem je nádherná, ale jestli chcete tip jak ušetřit v Chorvatsku, zajděte si na večeři dále od pobřeží a západ slunce pak sledujte třeba se zmrzlinou v ruce z pláže.

9. Nápoje si přivezte z domova
Nápoje jsou na pobřeží Chorvatska a hlavně v turistické sezoně zbytečně drahé. Svůj oblíbený nápoj, nebo minerálku si přivezte z domova. Určitě ušetříte.

Závěr
Chybí vám v našem výčtu rad jak ušetřit v Chorvatsku například tip, vyhnout se po cestě Slovinsku a ušetřit tak za kousek dálnice? My Vám tu radu nedáme. Nevíme totiž odkud k moři vyrážíte a tak například z Plzně se vám cesta přes Maďarsko nevyplatí, ikdyž ušetříte za dálnici ve Slovinsku. Ze Zlína ovšem zase naopak nejspíše využijete trasu přes Maďarsko.

Nebo vám chybí rada o ENC krabičkách, se kterými můžete v Chorvatsku ušetřit na mýtném? Chorvatsko připravuje nový systém výběru mýtného, který by měl začít platit od roku 2025 a tak počkáme a pak vám přineseme článek o této novince a rozšíříme tak naše rady jak ušetřit v Chorvatsku.