Bačinská jezera, oáza klidu v jižní Dalmácii
Chorvatsko…
Při tomto slovíčku si každý z nás ihned představí křišťálově čisté moře, slunce, pláže, balkánské speciality a samozřejmě nesmíme zapomenout na vychlazené Karlovačko či Ožujsko v orosených půllitrech. Pro mnoho z vás vysněná dovolená, kde vás šum moře tak nádherně uklidní, až se úplně zapomenete a návrat do reálného života se vám bude zdát na míle vzdálený. Chorvatsko však nabízí mnohem více a proto vás zvu na jedno místo, konkrétně do Jižní Dalmácie, někde uprostřed mezi Splitem a Dubrovníkem, k Bačinským jezerům. Pokud jste někdy cestovali po Jadranské magistrále ve směru Ploče – Gradac, některým možná neunikl pohled na Bačinská jezera. Skládají se ze šesti spojených jezer se jmény Črniševo, Vrbnik, Plitka, Šipak, Podgora a Oćuša.
Největší jezero je Oćuša (55ha) a nejhlubší Crniševo s hloubkou 31 m. Jsou to sladkovodní krasová jezera, což znamená, že dno jezera je pod úrovní a hladina nad úrovní moře. Jezera mají 3 ostrůvky. Žije zde mnoho chráněných druhů ptactva, rostlin a živočichů. Proto je velmi zajímavým místem pro ornitology. Ve vodě žije 24 druhů ryb a až 9 z nich jsou endemické druhy. Bačinská jezera spolu tvoří přírodní rezervaci.
Do konce roku 1938 byl postaven první odtokový tunel z Vrgoračských polí (Krotuša) na podnět kněze Anteho Gnječa. První obyvatelé tohoto kraje byli Ilyrové, kteří zde jako vzpomínku na jejich tisíciletou existenci zanechali na některých místech hromady kamení. Poslední ilyrská královna Teuta měla podle legendy velmi ráda tato jezera, proto je dnes místní znají i jako „Perly královny Teuta“.
Bačinská jezera – čím je toto místo tak výjimečné? Nedotčená příroda, turisty zatím neobjevená malá oáza, kde svému tělu a duši můžete navrátit v dnešní době tolik hledaný klid a mír. V ranních hodinách si můžete zaplavat v osvěžující vodě, většinou sami, jen ve společnosti ptactva, obklopeni nádhernou přírodou. Pak se natáhnout na trávě pod vrbami, přečíst si dobrou knihu, zaposlouchat se do zvuků přírody nebo jen tak ležet a snít s otevřenýma očima upřenýma na modré nebe…
Takové krásné místo s malou oblázkovou pláží se nachází v obci Peraćko Blato, které je mimochodem známé také velkým množstvím fíkovníků, takže když sem přijedete ve správné době, můžete si pochutnat na sladkých fících přímo ze stromu.
Bačinská jezera však nabízejí i jiné možnosti a tak si můžete vyzkoušet paddle board, kajaking či safari výlety. Okolo jezer vede 10 km dlouhá cyklistická trasa, která je zároveň i naučnou stezkou a najdete zde informační tabule o živočišných obyvatelích tohoto kraje, jakož i rozhlednu umístěnou mezi jezery a kopci.
Milovníci rybolovu si zde také přijdou na své a mohou si vybrat povolení i na pár dní, kde vás to cenově vyjde na 8,50 € / 1 den. Stačí se registrovat a vyplnit údaje na internetové stránce místního rybářského sdružení.
Pokud jednou navštívíte toto místo, při slovíčku Chorvatsko si už příště nepředstavíte jen šum moře, Karlovačko či Ožujsko, ale i nádherný kraj, oázu klidu a pohody a nekonečnou přírodu a s úsměvem na tváři si budete promítat vzpomínky na naše Bačinská jezera.
Článek vznikl ve spolupráci s paní Erikou Resiti Pappovou, která nabízí ubytování v obci Peračko Blato u Bačinských jezer www.apartman-ella.eu