Zelená Hora, Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého
Poutní kostel je nejvýraznější stavbou ve stylu barokní gotiky, kterou nechal vybudovat na Zelené Hoře patron a světec Václav Vejmluva. Nikdo jiný, než Jan Blažej Santini tento klenot nemohl vybudovat. V roce 1994 byl tento kostel prohlášen památkou UNESCO. Rovněž je také kostel chráněn jako národní kulturní památka.
Kostel má půdorys pěticípé hvězdy. Proč zrovna tak? V místě, kde byl Jan Nepomucký svržen do Vltavy se objevila korunka s 5 hvězdami. Je to narážka na tuto událost. Symboliku také můžeme hledat v latinském slově TACUI (mlčel jsem). A ta mlčenlivost se právě stala Janu Nepomuckému osudnou. Nechal si totiž pro sebe zpovědní tajemství královny Žofie a to ho bohužel stálo život. Symbolika 5 hvězd se promítá v celém areálu kostela. 5 vchodů, 5 kapliček a 5 oltářů. Dle kabaly je číslo 5 symbolem tajných nauk. Zelená Hora je tedy opředená magickou atmosférou, kterou lze při vstupu na toto místo cítit.
V kostelní kopuli je umístěn velký červený jazyk obklopen prameny s prosvítající paprsky slunce. Tento jazyk připomíná exhumaci Jana Nepomuckého, která byla provedena v roce 1719. Stalo se to, že v jeho lebce byla nalezená živá tkáň. Oni ji tehdy považovali za jazyk, ale byla to část mozku. V té době také chrám získal další vzácnost. Lingulu, část kosti, ke které je přirostlý jazyk.
Proč Zelená hora?
Než byl postavený kostel, tak se na jeho místě rozprostíral Černý les. Černý les byl vykácen a tak se místo pojmenovalo Zelená Hora. Jako odkaz na mateřský klášter žďárského řeholního domu a zároveň místo, kde se narodil Jan Nepomucký. Kostel byl stavěn, aniž by byla jeho konizace na vystavění Vatikánem schválena. Když si vybavíme jaká doba tehdy byla (17. století), tak to byla neskutečná odvaha.
Ambity, které navrhl Jan Blažej Santini, byly postaveny až několik let po jeho smrti, asi tak v roce 1735. Sloužily k modlení. Ale také mimo to sloužily jako přístřešky, kde se lidé mohly ukrývat před deštěm či v nich přenocovat.
Bohužel přišel den, kdy mohlo být všechno jinak. Psal se 17. červenec 1784. Kostel vyhořel a hrozilo mu zboření. Místní obyvatelé Žďáru se semkli a nedopustili jeho zboření. V roce 1792 bylo povolení k obnovení kostela, ale podmínka byla, že kostel již nebude poutní, ale bude se zde pohřbívat. V současné době se zde již nepohřbívá a hřbitov se přestěhoval, aby kostel měl původní podobu.
Do kostela se dostanete na komentovanou prohlídku s průvodcem. Avšak doporučujeme si takovou prohlídku zamluvit 2 pracovní dny dopředu, protože Zelená hora je vyhledávanou památkou. Další doporučení je se na prohlídku místa Zelená hora teple obléknout, je tam zima.
Otevírací doba
Hlavní sezóna je od dubna do konce října.
Leden – březen pouze čtvrtky, 10:00 – 15:00, ostatní dny po domluvě pro skupiny
Duben sobota, neděle, svátky 9:00 – 17: 00, ostatní dny po domluvě pro skupiny
Květen – září pondělí až neděle, svátky 9:00 – 17:00
Říjen sobota, neděle, svátek 9:00 – 17:00, ostatní dny po domluvě pro skupiny
Listopad, prosinec pouze čtvrtky 10:00 – 15:00, ostatní dny po domluvě pro skupiny
Vstupné
Plné 150 Kč
Snížené (děti a mládež 6-18 let, senioři od 65 let, ZTP/P, studenti do 26 let) 90 Kč
Rodinné (2 dospělí + děti a mládež do 18 let) 350 kč
Hromadné vstupné (skupina 10 a více osob při hromadné platbě plné vstupné) 140 Kč
Hromadné vstupné (skupina 10 a více osob při hromadné platbě snížené vstupné) 80 Kč
Vstupné mimo hlavní sezónu listopad – březen 150 Kč pro všechny
Délka prohlídky: 45 minut
Zelená hora jistě stojí za vaši návštěvu.
Zajímavá historie, krásný výhled do okolí, pod Zelenou horou jsou v ohradě ovečky
Špatný přístup pro vozíčkáře, náročné pro děti
Celkové hodnocení
