Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou

9. 08. 2023 | Česko, Vysočina

Žďár nad Sázavou, město v srdci Vysočiny

 

Psal se rok 1252 a pan Boček z Obřan založil cisterciácký klášter na okraji dnešního Žďáru.

U kláštera najdete poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře. Tato místa jsou historickým jádrem města, které určitě stojí za to navštívit. Pokud máte rádi tajemno, podívejte se na Dolní hřbitov, který realizoval Jan Blažej Santini. Hřbitov byl vystavěn kvůli morové epidemii. Povídá se, že v 19. století, kdy zemřel správce tohoto hřbitova, že lidé v okolí i nadále terorizoval po svojí smrti. Když otevřeli rakev, tak vskutku – jakoby tělo v rakvi pouze odpočívalo, nejevilo vůbec žádné známky rozkladu. Zajímavostí je, že tento hřbitov je ve tvaru lebky. I takový může být Žďár nad Sázavou.

Nedaleko si můžete také projít naučnou stezku. Jsou dvě trasy. Trasa A má 2,3 km a provede vás okolo Bránského rybníka. Na této trase poznáte Hospodářský dvůr Lyra, který je další stavbou architekta Santiniho. Projdete se i přes vzácný barokní most se sochami světců. Trasa B má 2,6 km a je spíše v přírodě. Projdete kolem rybníku Konvent. Z této trasy budete mít krásný výhled na Zelenou horu a poutní kostel sv. Jana Nepomuckého, který je zapsán na seznamu UNESCO.

Když už budete v těchto místech, zajděte se podívat k Pilské nádrži, která je častým místem procházek a výletů obyvatel města Žďár nad Sázavou. Na koupání voda sice není vhodná, ale můžete si zapůjčit šlapadla. V areálu je také umístěno několik cvičících strojů, lanové hřiště, hřiště na discgolf, minigolf, hřiště pro menší děti, hřiště na volejbal, stoly na ping pong. Občerstvení je zajištěno díky kiosku, který je pod střechou, takže se můžete v případě deště ukrýt. Otevřeno je denně 10 – 21 hodin. V areálu jsou zrekonstruované toalety.

Můžete si také zapůjčit ke svým radovánkám vybavení v místní půjčovně. Když budete mít v létě štěstí, tak v amfiteátru se promítá letní kino. V okolí Piláku jsou hojné lesy, pokud máte rádi houbaření, tak tam vždy najdete nějaký úlovek.

Asi 3,5 km severně od parkoviště u Pilské nádrže najdete dětský přírodní areál Vagón Polnička.

Za zmínku také stojí kostel sv. Prokopa, který je volně přístupný. Když si zaplatíte vstupné 40 Kč, vystoupáte v čase 9:00 – 11:30 nebo 13:00 – 16:00, 103 schodů, tak se vám Žďár nad Sázavou rozprostře jako na dlani. Věž u kostela je zpřístupněna od června do konce září. Kromě pondělí a dnech, kdy je špatné počasí. Až sestoupáte z věže dolů, můžete navštívit Moučkův dům, který je nedaleko kostela. V něm se nachází stálá expozice dějin města Žďáru. Kromě pondělí je otevřeno denně od 9:00. Každou hodinu začíná komentovaná prohlídka muzea a trvá asi 50 minut. Poslední prohlídka je v 16:00. Vstupenky se kupují v hlavní budově Regionálního muzea na Tvrzi. Na Tvrzi jsou krátkodobé výstavy, které obvykle trvají 2-3 měsíce.

Vstupné Regionální muzeum: Dospělí 70 kč, studenti a ZTP 50 kč, předškolní děti v doprovodu zdarma, mateřské školy(skupiny) 30 kč, rodinné 200 kč, pedagogický dozor a držitelé průkazu AMG zdarma.

Vstupné Moučkův dům: Dospělí 50 kč, studenti a ZTP 30 kč, předškolní děti v doprovodu zdarma, mateřské školy(skupiny) 30 kč, pedagogický dozor a držitelé průkazu AMG zdarma.

Kousek od kostela a Tvrze je u náměstí Republiky dominantou Stará radnice. V obřadní síni v patře se odehrávají svatby. Dole je galerie umění, která je volně přístupná. V budově se také nachází Turistické informační centrum města Žďár nad Sázavou, kde si můžete zapůjčit kola.

Pokud se chystáte navštívit Žďár nad Sázavou, dovolíme si doporučit ubytování v rodinném minikempu Ubytování u krajkářky, na okraji obce Sázava.

L

Nádherná příroda, spousta památek, dobrá dopravní dostupnost.

K

Snad jen horší výběr ubytování

Celkové hodnocení

Hodnocení