Pozor na podvody s ubytováním!

10. 01. 2023 | Rady a tipy

V různých Facebookových skupinách o Chorvatsku jsme narazili na pár příspěvků, kdy si lidé přes tu danou skupinu zamluvili ubytování, zaplatili zálohu a protistrana přestala reagovat. Nebo dokonce přijeli na místo a nikdo o nich nevěděl, protože ubytování patřilo úplně někomu jinému, než komu poslali zálohu.
Dávejte si prosím na podvody pozor, hledejte si recenze nejen na konkrétní ubytování, ale i na osoby, které Vám ubytování nabízejí.

Bude stačit, když po takovém nabízející budete chtít odkaz na webové stránky. Podvodník nebude ztrácet čas s tvorbou webu, aby obral pár lidí. Na FB je to jednodušší, jen vytvoří nový profil a jede dál.

Scénář je většinou stejný – podvodník stáhne z internetu fotky nějakého ubytování, okopíruje popis ubytování a nabízí to na FB ve skupinách. Zálohu chtějí poslat většinou na účet mimo Chorvatsko, nejlépe i mimo EU (například Srbsko, Bosna atd.) a poté si Vás zablokují.

Jelikož málokdo z nás umí perfektně chorvatsky, tak v takových zprávách těžko odhalíte špatnou chorvatštinu. Tím chci říct, že se v případě takových podvodu většinou nejedná ani o chorvaty, ale příslušníky jiných států. Klidně to může být nějaký australan, který si na Vás přivydělal (tímto se omlouváme Austrálii, uvedli jsme to jako příklad, abychom ukázali, že podvodníkem může být kdokoliv třeba z druhého konce světa).

Pokud chcete mít jistotu, že se nejedná o podvod, vyžadujete po nabízejícím tzv. Rijesenje o iznamljivanju (kategorizaciju APT), je to oficiální úřední dokument o tom, že apartmán je schválen ke krátkodobému turistickému ubytování.
Kromě toho také budete mít jistotu, že nebudete ubytováni v přestavěné garáži od někoho, kdo pronajímá na černo. Ikdyž co si budeme povídat, i toto se dá zfalšovat, ale podvodník tím nebude ztrácet čas.