Pilská nádrž_ilustrační foto

Pilská nádrž

20. 08. 2023 | Vysočina, Česko, Levné výlety

Rekreační oblast Pilská nádrž Žďár nad Sázavou

 

Vodní nádrž, které Žďárští lidově říkají Pilák, leží na toku řeky Sázavy. Vybudovaná byla v letech 1959 – 1962 na místě původního rybníka Pilský. Účelem bylo, aby Pilská nádrž zásobovala město pitnou vodou. Nyní funguje jako rekreační oblast. Je hodně oblíbená pro rybolov a zároveň funguje jako ochrana před povodněmi. Právě rekreační areál v blízkosti nádrže byl vybudován v roce 2014. Rozloha vodní plochy nádrže je 57 ha a délka hráze je 96 metrů.

Zajímavostí je, že vodní nádrží prochází historická zemská hranice Čech a Moravy. Pokud znáte sochaře Michala Olšiaka, tak ten vytesal sousoší Hraniční kámen, který zde byl 6. listopadu 2009 slavnostně odhalen. Sousoší je umístěno zhruba 100 metrů od hranice Čech a Moravy.

Parkoviště je ZDARMA a pohodlně zde zaparkuje až 92 vozidel.

Rekreační areál je hojně vybaven pro všechny věkové kategorie. Areál Pilská nádrž nabízí dětská hřiště pro menší i větší děti, lanová dráha, hřiště na discgolf, volejbalové hřiště, fotbalové hřiště, víceúčelové hřiště, stoly na ping pong, cvičící stroj, minigolf, amfiteátr. V areálu si můžete zapůjčit i kola, koloběžky, ale kromě toho také vybavení na minigolf, disgolf, stolní tenis, tenisové rakety, míče na míčové sporty, inline brusle, loďku, vodní šlapadlo, paddleboard, trekingové hole.

Ceník půjčení věcí například pro koloběžky a kola od 100 kč za hodinu, vratná záloha 500 kč. Pokud si budete chtít zapůjčit hole na minigolf, zaplatíte 30 kč za hodinu, vratnou zálohu 100 kč. Když se vám poštěstí, tak se v létě koná v amfiteátru letní kino.

Otevírací doba půjčovny

  • červen – srpen PO – NE 9:00 – 20:00.
  • duben, květen, září, říjen PO – ČT 11:00 – 18:00, PÁ – NE 10:00 – 19:00.

Jaké služby najdete v areálu Pilská nádrž kromě půjčovny? Občerstvení. Po sportovní aktivitě lehce vyhládne, tak se můžete stavit přímo v areálu na rychlé občerstvení, jednodušší teplá jídla, sladkosti, zmrzlinu, alkoholické i nealkoholické nápoje.

Otevírací doba občerstvení

PO – NE 10:00 – 21:00.

V areálu funguje také sociální zařízení. Součástí jsou toalety, sprchy, přebalovací pult, převlékací koutky, šatny. Zařízení je také vybaveno pro handicapované osoby. Pronájem šatní skříňky činí 10 kč/ osoba a použití vnitřní sprchy 30 kč/osoba.

Kolem Pilské nádrže vede cyklostezka, která vás zavede do centra města a na druhou stranu do Polničky, vesnice, která leží hned vedle Žďáru. Asfaltový povrch je vhodný na procházku, brusle, kola, koloběžky. Cyklostezku kopíruje řeka Sázava, která ale na koupání bohužel není. Projdete či projedete se i přírodou, takže vůbec nevíte, že jste zároveň v přírodě a zároveň ve městě.

Pokud jste nadšenci rybolovu, tak vás potěší, že Pilská nádrž je vhodné místo pro rybolov. Míra kapra 45-70 cm, amura 60 cm, štiky 60 cm a sumce 90 cm. Rybařit můžete od hráze Pilské nádrže ke hrázi Hamerského rybníka v obci Polnička. Na revíru platí rekreační statut. Zákaz rybolovu platí pro oplocené pozemky.

Pokud se chcete zdržet o něco déle a prozkoumat nejen okolí areálu Pilská nádrž, poblíž funguje Autokempink Pilák. Příjemné prostředí uprostřed přírody, obklopené lesem. Hojně v tomto lese rostou houby. Od 1. 7. do 31. 8. funguje recepce od 8:00 – 20:00. Autokemp je vybaven dřevěnými chatkami, nechybí hřiště pro děti. Pokud se vám nechce do chatky, u Pilské nádrže stojí hotel s restaurací Tálský mlýn.

L

Vyžití pro všechny věkové kategorie, krásná příroda, možnost rybolovu, ideální pro letní sporty.

K

Nevhodná voda ke koupání, při hezkém počasí veliká obsazenost.

Celkové hodnocení

Hodnocení