Muzeum Jindrichohradecka - Kryzovy jeslicky

Muzeum Jindřichohradecka – místo plné příběhů, legend a unikátních exponátů

24. 03. 2025 | Česko, Jihočeský kraj

Muzeum je tu s námi již přes 140 let

 

Muzeum Jindřichohradecka začalo psát svou historii v roce 1882. Za dobu své existence několikrát změnilo své sídlo, aby nakonec našlo zázemí v budově bývalého jezuitského semináře na Balbínově náměstí, kde se v současnosti nachází většina jeho expozic. K těm nejznámějším určitě patří Krýzovy jesličky – největší lidový mechanický betlém na světě zapsaný v Guinessově knize rekordů; dále síň věnovaná věhlasné operní pěvkyni Emě Destinnové nebo expozice zaměřená na malované terče a terčové zbraně či na historii známého soběslavského podniku Lada a jeho šicích strojů.

Další výstavní a konferenční prostory najdete v areálu minoritského kláštera ve Štítného ulici, jehož součástí je i hodnotná stavební památka jižních Čech – kostel sv. Jana Křtitele.

Umělecká výzdoba tohoto kostela by se dala jednoduše popsat jako „jedna zvláštnost za druhou“. Stěny pokrývají jak geometrické obrazce, tak i zvláštní postavy. Výmalby zobrazují například nahou ženu s ňadry na zádech, skřeta se zkroucenýma nohama nebo tvory se zvláštními hlavami. Nejen pro tuto bizarní výzdobu je kostel sv. Jana Křtitele označován za nejtajemnější místo v Čechách.

Kromě tohoto historického skvostu a unikátních expozic má Muzeum Jindřichoradecka ve správě také městskou vyhlídkovou věž, z jejíhož ochozu se návštěvníkům po vystoupání 153 schodů nabídne dechberoucí výhled na město a jeho okolí.

Muzeum je ale i místem, kde historické dědictví ožívá, a to prostřednictvím řady kulturních, společenských a vzdělávacích počinů. Ke stálicím muzejního kalendária patří Velikonoční veselice, Folklorní festival nebo Jindřichohradecké JINoHRÁtky. Každoročně se tu konají také koncerty napříč hudebními žánry, ale i celá řada výstav.

Na co se můžete letos těšit?

V letošním roce to bude například Krajinská výstava v Jindřichově Hradci 1925, připomínající významnou událost spojenou s vůbec první a zároveň poslední návštěvou prezidenta T. G. Masaryka ve městě nad Vajgarem. Jindřichohradeckému rodákovi Janu Solperovi, držiteli titulu Master of Czech Design bude pro změnu věnována výstava s názvem Solpera: plakáty a nejen to! Společně budou své práce prezentovat místní umělci na výstavě Memento mori, adventní a vánoční čas pak zpříjemní výstava betlémů Jany Pulcové. Stěžejní výstavní projekt celé sezóny Muzejní poklady vážně nevážně představí veřejnosti historii sbírkotvorné činnosti muzea a unikátní i tajemné sbírkové předměty z jeho depozitáře.

Mezi novinky v programové nabídce muzea se řadí výjimečná červnová site-specific inscenace Loutna česká pořádaná ve spolupráci s Jihočeským divadlem v Českých Budějovicích, stejně jako hudební minifestival Muzejní nota těsně před začátkem letních prázdnin.

Více informací o letošních akcích, muzejních expozicích a otevírací době jednotlivých objektů najdete na www.mjh.cz.

Pracovníci muzea se s Vámi těší na viděnou při jakékoliv příležitosti a vzkazují: „Jsme Muzeum Jindřichohradecka – Vaše muzeum!“