Hrad Košumberk, zřícenina na pomezí Pardubického kraje a Vysočiny
Košumbersko leží na pomezí Labské nižiny a Českomoravské vrchoviny. Jeho čisté životní prostředí inspirovalo k založení Hamzovy léčebny. A od ní to není daleko ke zřícenině s názvem hrad Košumberk. Pěšky k němu dojdete do 15 minut. Košumberk leží 25 km východně od Chrudimi a 19 km jižně od Vysokého Mýta.
Psala se druhá polovina 13. století a nad údolím říčky Novohradky v dnešním okrese Chrudim se začal budovat gotický hrad Košumberk. S tímto hradem je spjato jméno Ojíř z Košumberka, o kterém se dozvědělo ze dvou dochovaných listin. Ten po sobě zanechal vdovu a sirotky. Ten bohužel přišel o dědictví díky nenechavému sousedovi Bohunku z Popovce. Hrad se na konci 14. století dostává do rukou pánů z Chlumu. Ti tehdy byli považováni za velmi slavný a vlivný rod. Tento rod má kořeny na Moravě, později se dostává na Čáslavsko, kde si postavili hrad Chlum.
V roce 1372 čtyři bratři Diviš, Mstislav, Ješek a Slavata zakoupili celý hrad Košumberk i s jeho panstvím. Tím se stala v rodu Slavatů nová událost a od té doby se psali z Chlumu a Košumberku.
Mistr Jan Hus byl upálen a po jeho smrti se následovníky právě stali členové Slavatovské rodiny. Pán Diviš Slavata (1515 – 1575) se roku 1547 přidal k odboji proti králi Ferdinandu I. Habsburskému. Odboj byl ale poražen a šlechta byla potrestána. Diviš, jelikož byl členem vůdců odboje, přišel o část svého majetku a hrad se dostal do manství. Kromě toho dostal trest domácího vězení a nesměl hrad Košumberk opustit.
Ještě než zemřel, dostal odpuštění a hrad se tak vyvázal z manství. S hradem ale bylo zle. Vnuk Diviše Diviš Lacembok chtěl majetek koupit, ale nezdařilo se. Hrad nakonec zakoupil jiný člen rodiny Slavatů Vilém Slavata. Ten chtěl z hradu vybudovat hlavní rodové sídlo. To se mu i dařilo. Ale potom přišla třicetiletá válka a dluhy a tak roku 1624 postoupil hrad Jindřichu Vilémovi.
Jindřich Vilém byl dvakrát ženatý. Když zemřela roku 1657 jeho dcera Johana Barbora, tak tím bohužel vymřela Košumberská větev. Hrad zdědil nakonec manžel jeho druhé manželky Kryštofu Hýzrlému z Chodů. Po jeho smrti získala hrad Košumberk jako majetek Vilémova druhá manželka. Ta se na hrad přestěhovala a založila na Chlumku kapli. Na Chlumek povolala Jezuitský řád a po její smrti hrad připadl Jezuitům. Ti ho však nevyužívali na bydlení, ale sloužil jako sklad.
Jezuité měli hrad do roku 1773. Poté přišla náboženská reforma a hrad měl od té doby Náboženský fond. V 19. století hrad koupil šlechtic Leopold de Laing, který držel hrad do roku 1826. Hrad potom prodal Karlu Matyáši Thurn-Taxisovi. O hrad se ale moc nestaral, ponechal ho svému osudu. V roce 1922 proběhla pozemková reforma a o hrad jejich rod přišel. Ještě téhož roku Družstvo pro záchranu hradu Košumberka, které hrad získalo, provedlo na hradě konzervační práce. V roce 1953 přešel hrad do vlastnictví státu. V roce 1991 převzalo hrad město Luže. V současné době je hrad Košumberk veřejně přístupný.
Ubytování v okolí najdete spousty a za slušné peníze.
Otevírací doba
- Duben, květen PÁ –NE + státní svátky 10:00 – 17:00
- Červen – srpen ÚT – NE 10:00 – 17:00
- Září – říjen PÁ – NE + státní svátky 10:00 – 17:00
Začátek prohlídek vždy v celou hodinu v 10, 11, 13, 14, 15, 16 hodin
Pokud se koná svatební obřad, hrad je uzavřen.
Vstupné
- Děti do 6 let ZDARMA
- Děti 6 – 18 let, senioři, ZTP 40 Kč
- Dospělí 70 Kč
- Rodinné (2 dospělí + 2 děti do 15 let) 180 Kč
- MŠ, ZŠ skupina 10kč/dítě
- Povolení fotografování 30 Kč
Něco krásného pro děti, super doplněk k sousedící ZOO.
Krátká prohlídková trasa
Celkové hodnocení
